Görüşler

umraniyeanaokul_20

“Özel İME Pembe Kule Montessori Anaokulu’nu bulmam, hayatımın en güzel tesadüflerinden biriydi. Çocuğum için Montessori eğitiminin temel materyallerinden olan pembe kuleden satın almak istiyordum. Araştırma yaparken, Montessori eğitimi veren Özel Pembe Kule Anaokulu’nu gördüm. Bu aslında keşfimin sonu değil, başlangıcıydı.

16 yıllık bir sınıf öğretmeni olarak, Montessori eğitiminde Ali’nin 1 yılı, bana klasik sistemde bunca yıl boşuna kürek çektiğimi hissettirdi. Kendi okulumda 4 yıl boyunca çocuklara vermeye çalıştığım birçok kazanımın Pembe Kule Montessori Anaokulu’nda çocuklara zorlayıcı olmadan, doğal bir şekilde verildiğini gördükten sonra Montessori metoduna hayran kaldım. Gördüğüm her Montessori eğitim materyali ve bu materyallerin mantıkları bana dahice geldi. 1 yıl devam eder diye düşündüğümüz anaokulunda bu yıl ikinci yılımıza başladık.

Okuldaki öğretmenler birer sabır abidesi ve çocuklarla özenle iletişim kuruyorlar. Okulda Montessori eğitiminin en iyi şekilde uygulandığına inanıyorum. Raife Cebeci’nin engin bilgi ve tecrübelerini yansıttığı Pembe Kule ailesinin bir üyesi olduğumuz için kendimizi Türkiye’nin en şanslı ailelerinden hissediyoruz.”

Yeliz Gümüş


Montessori öğretmeni olan kuzenimin pilot okul olarak seçilen bir devlet okulundaki dersine girip gözlemci olarak bir kenarda oturmuştum. Sınıfta herkes kendi çalışmasını yapıyor iki öğretmen bireysel çalışan çocukların yanına gidip rehberlik ediyordu. Sınıfta bir sessizlik, sekine hali vardı. Kimse yüksek sesle konuşmuyor elindeki iş ile uğraşıyordu, iki çocuğu biraz fikren dağınıktı sadece. Birazdan kuzenim yanıma gelip grup olarak bir şey yapacaklarını söyledi. Ben şunu bekledim doğrusu hani herkesin katılım sağlaması bekleniyor ya öğretmen yüksek perdeden ” Haydi Çocuklarrrrr, buraya gelinnnnn” gibi buna benzer bir şeyler söyler, çocukların ilgisini çeker ve ortaya toplar diye düşünüyordum. Hiç öyle bir şey olmadı. Kuzenim ve diğer öğretmen çocukların yanına gidip sessizce şöyle bir oyun oynayacağız katılmak ister misin diye sorup davet ettiler ve ortaya geçip oturdular. Benim ağzım açık kalmıştı çünkü okullarda çocuklara hiç böyle saygın bir muamele yapıldığını görmemiştim. Kim gelecek dedim şimdi herkes kendi işinde gücünde. Kuzenim ve diğer öğretmen oturdu yere, bir iki çocuk geldi. Sonra baktım teker teker diğerleri de geldi o “dağınık” iki çocuk dışında hepsi çember olmuştu ve katılım sağlamıştı. Bu ve o günkü diğer gözlemlerim çocuğa yaklaşım olarak evde de zaten bilmeden uyguladığım felsefeyi bir okulda da görünce düşüncemi netleştirdi. Kızım okul çağı geldiğinde bir Montessori okuluna gitmeliydi.

Oturduğumuz yakadaki neredeyse bütün Montessori okullarını gezdik. Kimisinin fiziki koşulu iyi değildi, kiminin Montessori okulu olması ile ilgili çelişkiler vardı. Ben bu süreçte Montessori sistemini iyice okuduğumdan değerlendirmek konusunda kendimi rahat hissediyordum.
Kızım birinde şunu söylemişti kulağıma fısıldayarak kapıdan çıkarken “Anne bu ne biçim okul, o kadar küçük sınıf mı olur?” Sonra İME Pembe Kule Montessori Anaokulu’na geldik. Daha ilk girişteki ferahlığı, pozitifliği, sınıflarının büyüklüğü ile yıldız gibi parladı. Kızımın da sınıfta gezinip materyalleri incelerkenki hevesli halleri bu okulun onda da ilk iyi izlenim bıraktığı açıkça görülüyordu. Materyaller, sınıfı gezdiren öğretmenin materyallere hakimliği ve bize aktarması gönlümdeki gibi bir okul bulma ümitlerim tükenmek üzereyken beni nasıl mutlu etti bilseniz. O kadar zaman birebir olup aman olumsuz his edinmesin diye üzerine titrediğin yavrumu güvenle bırakacak bir yer bulmanın mutluluğu tarif edilemezdi tabi ki. Benim öyle içim rahatlamışken çıkışta kızımın “Anne tamam ben bu okula gitmek istiyorum” demesi yanılmadığımı gösterip içimi daha da rahatlatmıştı ve kızımı böylelikle İME Pembe Kule Montessori Anaokulu’na kaydettirmeye karar verdik.

Okulda diğer okullara bakacak olsanız her biri 4 sınıf edecek büyüklükte 2 sınıf var. Şu an sadece bir sınıf aktif. 23 öğrenci ve ikisi Türkçe biri sürekli İngilizce konuşan 3 öğretmen var. Kızım bu okuldaki ikinci yılı ve İngilizcesinde epey ilerleme var. Benim önceliğim orada mutlu olsun, olumsuz his edinip bozulmasındı okul ararken. Akademik kazamınlar ikinci sıradaydı ki onda da klasik okullarla kıyaslanmayacak ölçüde hızla gelişim gösteriyor çocuklar.

Bir dönem lojistik kelimesi çok popüler olmuştu. Bir iki kamyonu olan nakliyeciler kamyonlarının üzerine isimlerini nakliyeden lojistiğe çevirip kocaman harflerle yazmışlardı kamyonlarının üzerine. Ne yazık ki şimdi de öyle bir durum Montessori okulları için var. Öyle bir trend olduğunu keşfeden okullar, isimlerinin önüne bir Montessori ilavesi alıp iki de aktarma tepsisi koyup Montessori okulu olduklarını ilan ediyorlar. Montessori eğitim modeli sadece materyallerden ibaret değildir elbette ki. Bana göre asıl önemli olan çocuğu nasıl gördüğü, birey olarak kabul edip saygın bir ilişki kurmasıdır çocukla. Okul arayışımızın olduğu dönem klasik sistemi olan Anaokullarının da iyi bilinenlerine gittik. Müdürler ne acıdır ki okullarını tanıtmaya “hep” okula giriş çıkış saatini söylemekle başladılar sanki bütün mesele çocuğu okula bırakmakmış gibi. Çocuğa yaklaşımınız nedir diye sorunca ne demek istediniz acaba diye sordular. Hiç anlayamadım bunu. Açıklayınca birkaç cümle ile işte öyle bir şeyler söylediler. Oysa bir okul Müdürünün çocuk hakkında saatlerce konuşabilmesi gerekir. Çok yaygın bilinen bir anaokulunun müdürüne çocuk yemek yemezse yediriyor musunuz diye sorduğumda “A evet tabi yediriyoruz” cevabını aldığımda inanamamıştım bu cevaba. Hanım da beni mutlu edeceğini ummuştu oysa verdiği cevapla.

Durum böyle olunca Allah’a şükürler olsun evimize de yakın olan bu okulu bulmak bizim için büyük bir şanstı. Bu arada şunu da söylemek istiyorum. Arada nadir de olsa tabi ki ufak tefek konular olabiliyor. Nihayetinde hepimiz insanız. Biz bile yapmıyor muyuz çocuğumuza karşı. Önemli olan bunların iletildiğince aynı tarafta olup yapıcı bir yaklaşım içinde olabilmek. Okulumuzda veliler ile yönetim öğretmenler yan yanadır ve tüm isteklere iyi niyetle yaklaşılır. Ki okulumuzun müdürü, anneannesi her seferinde harika bir pozitif enerji ile karşılar çocuklarımızı ve bizi. Anneanne şefkatini alacağını bilip içim rahat bırakırım kızımı okula ona ve diğer tüm çalışanlara…

Eğer bu yakada bir okul arayışı içindeyseniz bir gidip görün diye üstünde durarak tavsiye ederim. Geçen sene de bu sene de veliler oldu okula yakın olabilmek için taşınan.

Sevgilerimle

Ayşe Gencer