Kurucumuzun Mesajı

 

Montessori eğitimcileri ve rehberleri olarak en masum ve duyarlı dönemlerinde olan küçük çocuklarla ve onların ebeveynleriyle aynı zamanda İME’nin bir kurumu olarak Montessori öğretmeni olmaya hazırlanan öğretmen adaylarıyla çalışma imkanına sahip olduğumuz için çok şanslıyız.

Montessori eğitim felsefesine göre hazırladığımız programımızda ve neredeyse bir yaşam şekli haline getirdiğimiz bu eğitim metoduyla çocuğun hayatındaki en önemli gelişim evresinin doğumla 6 yaş arasındaki dönem olduğunu biliyoruz. Çocuğun hayatı boyunca en etkili olacak tecrübeleri yaşayabileceği ve geleceğini etkileyecek olan en hassas 3 – 6 yaş dönemini kullandığımızın ve bu anlamda görevimizin hassasiyetinin ve misyonumuzun öneminin bilincindeyiz.

İME Pembe Kule Anaokulumuzda amacımız öğrencilerimizin gelecekteki başarıları için gereken akademik, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimlerini desteklemenin ötesinde çevrelerini keşfedip öğrenmenin zevkine varan ve hayat boyu öğrenme arzusuna, bunun için gerekli olan yeteneklere ve araçlara sahip, mutlu, paylaşmayı bilen, sorumlu ve öz güven sahibi kişiler olarak yetişmelerine destek olmak.

İçinde yaşadığımız dünya sırlarla, hayret uyandırıcı ve bizleri harekete geçiren ve dönüştüren gizemlerle dolu. Küçük bir çocuğun yaşamı da böyle. Çok zengin bir iç dünyasına sahip küçük çocuk bunu yetişkinlerle paylaşma yeteneğini ancak biz yetişkinler onun için doğru ortamı hazırlar, ona saygıyla ve duyarlılıkla yaklaşırsak gösterir. Hayat; sabah yürüyüşünde taşların altından bulunan bir tesbih böceği, bahçe kapısında akşamdan sabaha oluşuveren bir örümcek ağının parıltısı, çimenlerin üzerinden esen rüzgarın sesi… onlara kendi içlerinde taşıdıkları gizemin farkına varma ve tadını çıkarma fırsatı sunar. Çocuklar dikkatli gözlemcilerdir, eğer fırsat tanırsak çevrelerindeki gizemleri alır ve içselleştirirler. Sizleri İME Montessori topluluğumuzun parçası olarak bu gizem ve heyecan dolu çocukluk döneminde birlikte çalışmaya davet ediyoruz….

Raife CEBECİ

İstanbul Montessori Enstitüsü ve İME Pembe Kule Montessori Anaokulu Kurucusu